EV SU ARITMA

Ev tipi su arıtma sistemlerinin son modelleri eski modellerden farklı olarak kompakt ve dekoratif görünümlüdür. Tezgah altı ve tezgah üstü modelleri vardır. Kullanılan 5 adet filtre birbirine plastik borularla bağlanmıştır. Filtrelerin her birinin değişik boyutlardaki kirliliği süzme işlevi vardır. Örnek olarak, ilk filtre en kaba partikülleri süzerken en son filtre virüsleri ve metal tuzlarını süzmektedir. Bütün bu filtre grubunu geçen, arıtılmış su 6-8 litrelik bir depoda kullanıma hazır bekler. Depodan eksilen suyun yerine filtre edilen aynı miktar su dolar. Dolayısıyla şehir şebekesindeki su kesilmedikçe temizlenmiş, filtre edilmiş içme suyu kalitesine gelmiş suyun tükenme olasılığı yoktur.

Bütün filtreler ve su haznesi beyaz eşya görünümlü plastik bir kutu içine yerleştirilmiştir. Eski modellerin parça, parça filtre ve borulardan oluşan itici dış görüntüsü yerine tezgah altında veya üstünde çok şık duran bir beyaz eşyaya dönüşmüştür. Tezgah altı modellerde su arıtma sisteminden elde edilen su halihazırda kullanılan evyenin hemen yanına açılan bir delikten geçirilen boruya küçük, krom rengi bir su musluğu bağlanarak kullanıma hazır hale getirilir.

Bu sayede buzdolabının sebilinden soğuk su içilebildiği gibi buzluktan da kristal görünümlü, hiçbir koku ihtiva etmeyen ve tortu bırakmayan buz elde edilir. Bu arıtma sistemlerini satan tecrübeli firmalar bahsi geçen bütün bağlantı ve montajları gelecekte hiçbir sorun çıkarmayacak şekilde ustaca yapabilmektedirler. Son senelerde Türkiye’de de imalatı yapılmakta olan ev ve ofis tipi su arıtma sistemleri ABD ve AB’ye bile ihraç edilmektedir. Yıllık içme suyu masrafı ciddi oranda azalmış olur.

Share: